| Camera | 12MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.3 inches dynamic amoled Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Snapdragon 855 (7 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | Li-Poly (Lithium Polymer) 4235 mAh |
| Name | Samsung W20 5G |
|---|---|
| Model | W20 5G |
| Price | Tk 150,600 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November |
|---|---|
| Launch Date | Coming Soon |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) |
| Network 5G | (2+ Gbps DL) 5G NSA / Sub6 ] |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps; [ 5G (2+ Gbps DL) 5G NSA / Sub6 ] |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | dynamic amoled capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 7.3 inches |
| Display Resolution | 1536 x 2152 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~362 ppi density |
| Display Screen Protection | capacitive touchscreen |
| Primary Camera | 12MP 12MP 16MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP 8MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 263 g (9.28 oz) |
| Body Color | Midnight Black, Glaze White, Deep Silver |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4235 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|
Wow nice phone, I like it.
Display: 8.03 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.76 inch OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+64MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, Magic UI 5, Google Play Services
Battery: 4600 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+10MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 108MP+12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1000 (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4700mAh Li-Po
View Details →
Display: 7.6inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 16MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Snapdragon 875
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 inch Dynamic AMOLED Display
Camera: 12 MP+12 MP+16 MP+VGA Main, 10 MP Front
Chipset: Exynos 9825
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: 4300 mAh Li-Ion Battery
View Details →